Z M. Rezlerem o Piątkowie znanym i nieznanym

Pierwsze spółdzielcze budynki na Piątkowie mają już 40 lat. Ten okres, a także blisko dziesięć wieków Piątkowa przybliży poznański historyk Marek Rezler podczas spotkania Klubu Odkrywców i Reporterów w czwartek, 19 października o godz. 17 w auli XV Liceum Ogólnokształcącego na os. Bolesława Chrobrego 107.  Zapraszamy na to spotkanie a także do wsparcia inicjatywy gromadzenia zdjęć i dokumentów z tamtych pionierskich czasów spółdzielczych osiedli mieszkaniowych.

Przy okazji rocznicowych obchodów wprowadzenia się pierwszych lokatorów do spółdzielczych osiedli na Piątkowie, które wyrastały niemal w szczerym polu, pojawiły się głosy, że warto byłoby zachować pamiątki z tamtych lat . Na pewno w domowych szufladach zachowały się czarnobiałe fotografie z utrwalonymi miejscami i sytuacjami, które przeminęły, a są przecież ważne dla Piątkowa i jego obecnych mieszkańców. Dlatego w ramach działań Klubu Odkrywców i Reporterów zdecydowaliśmy podjąć akcję szukania i ratowania fotografii i wszelakich dokumentów przedstawiających przemiany zachodzące przez minione 40 lat na Piątkowie. Apelujemy do wszystkich mieszkańców posiadających zdjęcia z tamtych pierwszych lat o ich zeskanowanie i przesłanie lub o kontakt mailowy z redakcją echopiatkowa@o2.pl

Do zrealizowania planów urządzenia muzeum Piątkowa w jednej z wież RTV droga daleka, ale dobrym  wstępem do nich będzie właśnie gromadzenie materiałów fotograficznych z pierwszych lat spółdzielczych osiedli. Będą one prezentowane na stronie internetowej oraz lamach „Echa Piątkowa” a także na wystawie i w publikacjach. Osoby, które podzielą się z nami fotografiami i wspomnieniami z pierwszych lat na Piątkowie, uhonorujemy albumami prezentującymi współczesne oblicze tej dynamicznie się rozwijającej dzielnicy Poznania.

Do udziału w odkrywaniu fotograficznych początków spółdzielczych osiedli zachęcamy zwłaszcza młodych redaktorów ze szkolnych gazetek. Poznawanie i opisywanie przeszłości swego osiedla, budynku  czy szkoły będzie wspaniałą i owocną przygodą. (i)