Uroki i… smutki tropików z KOiR

Dużo praktycznych porad związanych z wyprawami w odległe strony usłyszeli uczestnicy przedwakacyjnego spotkania Klubu Odkrywców i Reporterów. Jego gościem była dr Małgorzata Paul, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu a zarazem wielka miłośniczka podróży. Niezwykle barwnie i ciekawie opowiadała o zagrożeniach jakie czyhają na wędrowców w egzotycznych zakątkach i doradzała jak ich unikać.

Znana wszystkim z lektury „W pustyni i w puszczy” malaria nadal jest groźna w tropikach. Jednak jeszcze na początku ubiegłego wieku występowała też na ziemiach polskich. Henryk Sienkiewicz mógł więc się osobiście zetknąć z jej przypadkami i realistycznie je opisać w książce. Nadal też mimo postępu w medycynie najpowszechniejszym lekiem przeciw niej jest chinina, czyli sproszkowana kora z drzewa chininowego. Przede wszystkim należy jednak unikać ukąszeń komarów a także wielu innych owadów występujących w tropikach.

–Ich skutki bywają dramatyczne. Do naszej placówki trafia coraz więcej osób z egzotycznymi chorobami. Dlatego wybierając się na dalekie wyprawy należy zadbać o własne zdrowie. Obok obowiązkowego i powszechnie wymaganego szczepienia przeciw żółtej gorączce, potwierdzonego w specjalnej żółtej książeczce, warto także wykonać kilka dodatkowych szczepień – mówiła dr M. Paul. Odradzała także zabieranie na długie eskapady w tropiki małych dzieci. Krótkie wyjazdy do znanych kurortów nie sprawiają większego zagrożenia, jednak wędrówki po afrykańskich czy azjatyckich bezdrożach oraz spożywanie miejscowych potraw i napojów może już mieć groźne następstwa.

– Świat jest piękny i warto go poznawać. Trzeba jednak pamiętać o zagrożeniach jakie występują w egzotycznych zakątkach i świadomie minimalizować ich ryzyko – przekonywała doświadczona lekarka i podróżniczka, która przemierzyła wiele krajów i kontynentów. Wzbogaceni radami zachęcamy do podróżowania i podzieleniami się wrażeniami z wojaży na kolejnym spotkaniu KOiR, na które zapraszamy we wrześniu.(i)