Pierwszy album o Piątkowie

Pierwszym oddanym przed 40 laty spółdzielczym budynkiem na Piątkowie jest obecny blok nr 14 na osiedlu Bolesława Chrobrego. Na nim jest też najwięcej wieżowców, bo aż 17 oraz terenów zielonych zajmujących ponad 34 ha. Pierwszą z wież radiowo-telewizyjnych dominujących w krajobrazie Piątkowa zbudowano w 1963 r., a drugą znacznie wyższą mierzącą 128 m oddano w 1993 r. Takich oraz wiele innych ciekawostek o historii oraz współczesności Piątkowa znaleźć można w albumie „Piątkowskie ABC”.

Książka wydana dzięki wsparciu Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a także firm związanych z Piątkowem: Agencji Inwestycyjnej, Techem, Winter i Veolia przedstawia sporo wiadomości nie tylko o spółdzielczych osiedlach mieszkaniowych, ale też o terenach, na których one powstały. Przybliża także sylwetki patronów piątkowskich ulic oraz osiedli. A są to często postacie niezwykłe, które warto bliżej poznać. Ulica Hulewiczów upamiętnia na przykład trzech braci Bohdana, Jerzego i Witolda, którzy walczyli o niepodległość, wydawali pismo artystyczne „Zdrój” i współtworzyli polskie radio. Nawet w opowieściach o polskich władcach znaleźć można sporo ciekawostek. Władysław Łokietek nie stronił od bratobójczych walk a królowa Marysieńka Sobieska urodziła aż 16 dzieci.

Dopełnieniem licznych i interesujących wiadomości ujętych w encyklopedycznej formie są piękne zdjęcia piątkowskich osiedli z lotu ptaka oraz mapy poszczególnych osiedli. W książce prezentowany jest także poczet władców patronujących Piątkowskim osiedlom namalowany przez ich mieszkańca Jana Wojciecha Malika. –Należy pogratulować pięknego i ciekawego albumu –  mówi Marek Rezler, znany poznański historyk. Warto więc zapoznać się z albumem będącym chyba pierwszym tak obszernym i pięknym graficznie wydawnictwem o Piątkowie, dzielnicy Poznania zamieszkanej przez ok. 50 tys. osób. Album dostępny jest w księgarniach Arsenał, m. in. obok Tesco na os. Stefana Batorego, a także w piątkowskich filiach Biblioteki Raczyńskich. Informacje o nim można uzyskać także w redakcji „Echa Piątkowa”, tel. 501 354 108, mail: echopiatkowa@o2.pl